ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
НАЙ-ЧЕСТИ ВЪПРОСИ
На основание т.6 от заключителните разпоредби на Наредба № 8121з-647, издадените документи запазват действието си, в случай че в обекта няма промяна на условията, при които са издадени.
Обектът Ви трябва да бъде оборудван съгласно Приложение 2, към чл.2 от Наредба Iз-1971>>>
Съгласно ISO 11602-2, пожарогасителят Ви трябва да преминава техническо обслужване всяка година. Презарежда се при условие, че:
Изискванията са пожарогасителите да бъдат монтирани:
Необходимо е да се оборудвате с прахов пожарогасител 6кг АВС, заедно с обозначителен стикер „Място за пожарогасител”, както и да утвърдите противопожарна инструкция, разработена от нас за правилата свързани с пожарната безопасност в обекта Ви.
Когато броят на пожарогасителите в обекта Ви е по-голям от 5/пет/.
Когато обектът Ви е по-голям от 100кв.м.
Схемите за евакуация се разработват за обекти:
Описание на класовете функционална пожарна опасност може да откриете в чл.8, Таблица 1 от Наредба Iз-1971>>>
Цената на разработката на схеми за евакуация е във функция на архитектурната подложка, която предоставите, броят на проекциите, в които се изобразяват схемите и сложността на архитектурата(брой помещения). Все пак съвсем условно може да се ориентирате в цените като прочетете следващите редове.
Подложка във векторен формат на AUTOCAD – схемата директно се разработва – най-ниската цена.
Подложка на хартия или в растерен формат – разпределението трябва да бъде пречертано и след това схемата се разработва – средна цена.
Без подложка или подложка тип скица – разпределението трябва да бъде заснето, пречертано и след това схемата се разработва – висока цена.
Ориентировъчни цени в ЛВ без ДДС:
Цената е обща, за разработка на всички нормативно изисквани схеми за конкретния обект и квадратура (т.е. не се влияе от броя на схемите, които ще разработим за обекта Ви).
Примерно изчисление – имате обект 350кв.м, необходими са ви 3бр схеми, разполагате с архитектурно разпределение на хартия. Цената би била – Пречертаване – 350х0.10 + Разработване 350х0.10 + Ситуационен план 15.00 + Оглед 10.00 + Цветен печат и ламиниране 3х5.00 = 35.00 + 35.00 + 15.00 + 10.00 + 15.00 = 110.00лв без ДДС общо за трите схеми.
Схеми за евакуация се поставят на разстояние не повече от 7м от входовете на сградата и до 3м от етажните изходи към евакуационните стълбища, както и на всеки 15-25м по пътя за евакуация, в зависимост от категорията на обитателите на обекта.
За обекти, в които броят на работещите е по-малък от 5/пет/ и пребивават едновременно (временно или постоянно) не повече от 50/петдесет/ души, се разрешава разработване само на противопожарна инструкция.
Въпросните документи и схеми се разработват от юридически лица получили лиценз за „Противопожарно обезопасяване и провеждане на превантивни и организационни мероприятия за осигуряване на ПБ в обекти”. Лицензът трябва да е издаден за съответната област или за цялата страна.
Евакуационни лампи се изискват и поставят в следните случаи:
Това може да проверите в Приложение №1, към чл.3, ал.1 от Наредба Iз-1971>>>
ДРУГИ ВЪПРОСИ
При пожар или аварийна ситуация схемите за евакуация служат на органите на ПБЗН за запознаване с архитектурата и разпределението на помещенията на обекта, намиране на застрашени хора, място за изключване на ел. захранването, място на спиране на газоподаването, технологично оборудване и места с повишена пожарна опасност, пожарни хидранти в района за зареждане на противопожарния автомобил и други. Не случайно схема за евакуация трябва да има до 7м от крайния евакуационен изход.
Показанието на манометъра, свидетелства за наличието на изтласкващ газ, който при сработване трябва да „избута” гасителното вещество в огнището. При неизправност във вентила или лошо качество на гасителното вещество, пожарогасителят няма да свърши своята работа, въпреки че изглежда изправен. Не са рядкост и случаите, когато манометърът е с блокирала стрелка и не регистрира наличието или отсъствието на налягане.
Всички съвременни СЕ маркирани пожарогасители са абсолютно безопасни. Изпитват се на условия много по-сурови от работните и са снабдени с предпазни защитни мембрани на вентилите. Въпреки това трябва да сте сигурни, че по пожарогасителите Ви няма следи от корозия, механични увреждания, както и да осигурявате съхранението им при подходяща температура и влажност.
Използването на пожарни шлангове не по предназначение е изцяло на ваша отговорност като гаранцията на същите отпада моментално.